Viktig information angående containern och elektronikavfall
Hej Medlemmar!
Bra jobbat med rensningen!
Vi vill informera om att containern för blandat avfall samt kärlet för elektronik nu är helt fulla och därför har stängts inför morgondagens hämtning.
Vänligen lägg inte något avfall utanför containern eller kärlen, eftersom detta inte kommer att tas med vid hämtningen. Avfall som lämnas utanför skapar extra arbete, ökade kostnader och ger ett otrevligt intryck i vårt område.
Vi vill även påminna om att alla dessa åtgärder som föreningen ordnar för att underlätta för medlemmarnas rensning och trivsel bekostas gemensamt genom våra månadsavgifter.
Det är därför viktigt att vi alla hjälps åt att ta ansvar, följa informationen och hålla ordning i våra gemensamma utrymmen. När vi tillsammans visar hänsyn och tar hand om vår förening bidrar vi till en trevligare boendemiljö, bättre trivsel och en välskött förening som vi alla kan vara stolta över.
Vid felanmälan, kontakta HSB på telefonnummer: 0771-10 10 30
Frågor om avi eller avgift hänvisas till SBC på telefonnummer 0771-722 722 eller via hemsidan www.sbc.se
Radera
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour2 veckor
Inställd gårdsfest
Hej medlemmar,
På grund av det dåliga vädret har vi beslutat att ställa in den planerade gårdsfesten och städdagen som skulle ha ägt rum nu på lördag. Vi återkommer med ett nytt datum längre fram, när vädret tillåter att vi kan genomföra dagen på bästa sätt tillsammans.
Under tiden vill styrelsen uppmuntra alla medlemmar att hjälpas åt med att rensa på vindar, i källare och i våra gemensamma utrymmen. För att underlätta arbetet kommer en stor container att placeras på innergården.
Vi hoppas att så många som möjligt har möjlighet att bidra – tillsammans skapar vi en trevligare och mer trivsam boendemiljö för alla. Ta gärna hjälp av era grannar och passa på att samarbeta där det behövs.
Tack för ert engagemang och ert goda samarbete!
Med vänliga hälsningar,
Styrelsen
Brf Björkhem
Radera
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour3 veckor
Rättelse: Datum för container för blandat avfall
Hej,
Rättelse gällande datum för utställning av container för blandat avfall samt kärl för mindre elektronik.
Containern och kärlet kommer att ställas ut från fredag den 15 maj på förmiddagen fram till måndag den 18 maj på eftermiddagen.
Mer information kommer inom kort att sättas upp som anslag i varje trapphus.
Med vänliga hälsningar, Styrelsen BRF Björkhem
Radera
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour3 veckor
Information – Expeditionstider
Expeditionen är öppen andra helgfria torsdagen varje månad mellan kl. 18:30–19:30.
Nästa tillfälle att besöka expeditionen är den 21 maj.
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour3 veckor
Nyhetsbrev – Maj 2026
BRF Björkhem
Här kommer information om aktuella projekt, planerade åtgärder och annan viktig information i föreningen.
Takprojekt
Tillsammans med Pang Projektutveckling och föreningens jurist pågår arbetet med att sammanställa de brister som identifierats i takprojektet.
Parallellt tas offerter in för att bedöma kostnaderna för att åtgärda bristerna. När underlaget är färdigställt kommer krav att riktas mot de parter som, enligt juridisk bedömning, anses vara ansvariga.
Information kommer att lämnas löpande när arbetet fortskrider.
Parkeringar
Vid frågor om lediga parkeringsplatser eller om du önskar ställa dig i kö, vänligen kontakta föreningen via e-post: [email protected]
MC-garaget ses även över för möjliga förbättringar, inklusive en bättre uppdelning och disponering av platserna.
Planerade och pågående projekt
Bastun har fått ny belysning då samtliga trasiga armaturer har bytts ut.
Tillsammans med HSB har rapporten från den genomförda OVK:n (Obligatorisk Ventilationskontroll) gåtts igenom. Diskussioner pågår kring identifierade brister samt vilka förbättringar och åtgärder som kan genomföras framöver.
Medlemmar vars lägenheter inte blivit godkända vid OVK-besiktningen kommer att kontaktas inom kort för att åtgärda de brister som upptäckts.
Gårdsfest / Vårstädning
En gårdsfest och vårstädning planeras den 16 maj med start kl. 14:00.
Tillsammans städar vi upp på gården, grillar och passar samtidigt på att rensa ut sådant som finns på vindar och i källare.
En container kommer att ställas ut från torsdag den 21 maj till måndag den 25 maj för bortforsling av skräp och grovavfall.
Mer information kommer att sättas upp som anslag i varje trapphus.
Utemiljö
Större insatser för beskärning av buskar, häckar och träd i området planeras för att förbättra trivsel och framkomlighet.
Målet är att arbetet ska kunna genomföras innan midsommar.
Föreningslokalen
Tyvärr är den gemensamma föreningslokalen i dagsläget inte säker för användning då den har underkänts av SÄRF (Södra Älvsborgs Räddningstjänstförbund).
Olika åtgärder har diskuterats och projektet planeras att hanteras efter sommaren, med preliminär start i september 2026.
Trivsel, trygghet och säkerhet
Håll rent efter dig i tvättstuga och gemensamma utrymmen
Sortera avfall korrekt och lämna inte skräp i källare eller på vindar
Se till att portar och dörrar alltid stängs ordentligt efter dig
Visa hänsyn till dina grannar och håll en god ljudnivå
Respektera föreningens ordningsregler för allas trivsel och trygghet
Frågor om avi eller avgift: SBC
Telefon: 0771-722 722
Hemsida: www.sbc.se
Med vänliga hälsningar Styrelsen BRF Björkhem
Radera
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour1 månad
Nyhetsbrev – April 2026
Nyhetsbrev – April 2026
Styrelsen har, efter dialog med vår ekonomiska förvaltare, beslutat att genomföra en avgiftshöjning för att bibehålla en god och långsiktigt hållbar ekonomi i föreningen.
Höjningen uppgår till 3 % och gäller enbart bostadsrättsavgiften. Övriga avgifter förblir oförändrade.
Den nya avgiften börjar gälla från och med 2026-08-01.
Expeditionen
Torsdagen den 16 april håller expeditionen öppet för drop-in mellan kl. 18:30–19:30.
Ni är varmt välkomna att komma förbi med frågor eller funderingar.
Städdag / gårdsfest
Vi planerar en gemensam städdag med efterföljande gårdsfest den 16 maj, förutsatt att vädret tillåter.
Mer information kommer längre fram – vi hoppas att så många som möjligt vill delta!
Kontakt & felanmälan
För frågor till vår förvaltare:
Tobias Celén
Telefon: 010-442 37 71
E-post: [email protected]
Vid felanmälan, kontakta HSB:
Telefon: 0771-10 10 30
Viktigt om betalning av avgift
Det är viktigt att månadsavgiften betalas i tid. Om betalning inte sker inom 8 dagar efter förfallodatum tillkommer en påminnelseavgift.
Observera att denna påminnelseavgift endast syns när du loggar in på SBC hemsida med Mobilt BankID, alternativt om du kontaktar dem via telefon.
Om du är sen med din betalning är det därför viktigt att du kontrollerar det totala beloppet som ska betalas, så att även eventuell påminnelseavgift inkluderas. Annars riskerar avgiften att ligga kvar och öka med ytterligare räntekostnader.
Vid frågor kring avgiftsavier eller betalningar, kontakta SBC:
Telefon: 0771-722 722
Hemsida: www.sbc.se
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour2 månader
Information om omflexning av föreningens huvudnyckelsystem
Hej,
Alla medlemmar har fått ett brev i brevlådan gällande att vi kommer att flexa om föreningens huvudnyckelsystem. Den nya styrelsen har gått igenom nyckelsystemets listor och har tyvärr upptäckt att hanteringen av huvudnycklar tidigare inte har skötts på ett korrekt och tillräckligt spårbart sätt.
Vad innebär det att vi flexar om nyckelsystemet?
Att flexa om innebär att låssystemet ändras så att tidigare huvudnycklar inte längre fungerar. Detta görs för att säkerställa att endast registrerade och godkända nycklar kan användas i fastigheten. Åtgärden görs för att öka säkerheten i föreningen.
Vad händer framöver?
Framöver kommer all hantering av huvudnycklar och nyckelbeställningar att skötas via vår förvaltare HSB. Detta görs för att säkerställa bättre säkerhet, tydlig administration och full spårbarhet i nyckelhanteringen.
Tack för er förståelse.
Med vänliga hälsningar,
Styrelsen
Radera
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour2 månader
Nyhetsbrev – Mars 2026
Takprojekt
Den 26 mars genomförs den slutgiltiga besiktningen av takprojektet. Därefter sammanställs den samlade dokumentationen för hela projektet. Eventuella åtgärder som behöver vidtas kommer att riktas mot juridiskt ansvariga parter.
Löpande underhåll
HSB ansvarar för det löpande underhållet enligt gällande avtal. Utemöblerna kommer att ställas ut under april månad.
Vårstädning
Under maj månad kommer vi att hyra in containrar och bjuda in alla medlemmar till en gemensam vårstädning. Mer information om datum kommer längre fram.
Öppen expeditionstid
Öppen expeditionstid kommer att påbörjas under april månad. Mer information om tider och upplägg kommer inom kort.
Ekonomiska frågor
Vid ekonomiska frågor ber vi er att kontakta vår ekonomiska förvaltare SBC.
Felanmälan
Felanmälningar görs till HSB.
Medlemsfrågor och funderingar
Vid frågor eller funderingar är ni välkomna att kontakta vår förvaltare Tobias via telefon eller e-post. Kontaktuppgifter finns i varje trapphus.
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour3 månader
Information till medlemmarna i Brf Björkhem
Kort efter att den nya styrelsen blev invald och tog över ansvaret för takprojektet påbörjades en noggrann genomgång av hur projektet har hanterats från start.
Redan från projektets början fanns det stora frågetecken kring valet av entreprenör, bland annat avseende bolagets ekonomiska säkerhet, referenser samt förutsättningar att genomföra ett projekt av denna omfattning. Entreprenören, AA Dia Group (Avanti), har därför varit föremål för särskild granskning.
Vid styrelsens genomgång har både utförandet och faktureringen analyserats, liksom hur projektledning och tidigare styrelse har hanterat uppföljning och godkännanden.
Med stöd av våra jurister och efter genomförd granskning har den nya styrelsen riktat krav mot entreprenören, inklusive krav på återbetalning av överdebitering samt att brister ska åtgärdas i enlighet med avtal.
Det som många medlemmar uttryckt oro för sedan projektets början har nu inträffat – bolaget har ansökt om konkurs.
Styrelsen har med anledning av detta anlitat en entreprenadjurist för att tillvarata föreningens rättigheter. Vi har även beviljats rättsskydd genom föreningens försäkringsbolag, vilket innebär att juridiska kostnader i ärendet omfattas enligt gällande villkor.
Eftersom detta är offentliga uppgifter vill vi vara transparenta och ge samtliga medlemmar insyn i situationen. Vi kommer att fortsätta hålla er informerade löpande.
Är du säker på att du vill radera denna kommentar?
Soheil Taherpour3 månader
Information till medlemmar i lamellhusen
Information till medlemmar i lamellhusen
Hej,
I samband med utförandet av bytet av fönsterplåtar har det uppmärksammats en del brister. Styrelsen ber därför de medlemmar som bor i lamellhusen att höra av sig så att eventuella fel kan ses över i samband med slutbesiktningen nu på fredag.
Om ni exempelvis har stora fogar runt plåten, glipor eller annat som inte ser korrekt utfört ut, vänligen kontakta oss så snart som möjligt.